Blog

Książki o marzeniach

book-1569032_960_720

Uważaj czego sobie życzysz. Taki przekaz niesie ze sobą niejedna dobra książka. Każdy człowiek ma jakieś marzenia. Widząc szczęście innych, zazdrości się i popada w gorszy nastrój. Jednak literatura pokazuje, że na ogół zawsze lepiej jest tam, gdzie nas nie ma. Dzięki książkom można to dostrzec. A następnie zrozumieć i przyjąć do wiadomości. Między innymi dlatego warto po nie sięgać. Podążając za losami bohaterami, ma się okazję pojąć, że nie ma ideałów.

Tutaj za przykład może posłużyć np. Harry Potter 8 część

Pozory mylą

Niejedna fenomenalna książka służy obaleniu stereotypów i uświadomieniu czytelnikom, że pozory faktycznie mogą mylić. W jednej ze swoich najnowszych książek Janusz L. Wiśniewski opisuje losy gości hotelowych, odwiedzających jeden z najbardziej znanych nadmorskich kurortów w Polsce. Pozornie ich życie wydaje się łatwe do zakwalifikowania. Ludzie ci mijają się na korytarzu, w hotelowym barze czy recepcji. Wyrabiają sobie zdanie na swój temat w oparciu o powierzchowne informacje. Tylko nieliczne momenty zapomnienia o pozorach pozwalają bohaterom lepiej się wzajemnie zrozumieć. Większość z nich nigdy jednak nie wyjdzie poza tę sferę pozorów. Tak jest również i w życiu. Patrząc na sąsiada, na ogół odnosi się wrażenie, że jego życie jest, jeżeli nie idealne, to na pewno lepsze. O ile jednak z sąsiadem może być trudno o odwagę do szczerej rozmowy, to dzięki literaturze każdy ma szansę podejrzeć, jak wygląda życie innych ludzi. To prawda, że bohaterowie literaccy to zwykle wymyślone postacie. Niemniej jednak do ich stworzenia pisarzy inspirują prawdziwi ludzie. Wspomniany tu Janusz L. Wiśniewski to jeden z najlepszych współczesnych polskich pisarzy. Jemu, ale również wielu innym, można uwierzyć. Kolejne jego książki cieszą się wielkim zainteresowaniem, ponieważ zawarta jest w nich prawda. Odnośnie ludzkiego życia, problemów, ale również marzeń. Niektóre się spełniają, inne nie. Bez względu na to, zawsze jest inaczej, niż człowiek zakładał, że będzie.

Zrozumieć siebie dzięki książkom

Podobno każda książka ma tyle wersji, ilu czytelników. Rzeczywiście, każdy z nich podświadomie czerpie z niej coś unikatowego. A wszystko za sprawą własnych doświadczeń. To one budują podejście jednostki do świata i własnej osoby. Wpływają na sposób myślenia, ale także działania. Dzięki książkom łatwiej dostrzec u siebie te mechanizmy. Niektóre można zmienić, inne zaakceptować. Łatwiej jednak ocenić je, kiedy patrzy się na nie przez pryzmat życia bohatera, a nie własnej codzienności. Poprzez literaturę można zatem lepiej zrozumieć siebie. A także spojrzeć na innych nieco inaczej. Uczy ona, że marzenia wyznaczają życiu kierunek, ale zazwyczaj prowadzą do celu innego niż ten zaplanowany, tudzież wyśniony.

 

Dodaj komentarz